3 אנשים מעוררי השראה בתחום של רכבים חשמליים

אנשים מעוררי השראה בתחום של רכבים חשמליים

בחרנו במכונית חשמלית אחרי התלבטויות רבות. חקרנו, קראנו, צפינו בסרטונים ולאט לאט השתכנענו שזה אפשרי, אפילו בישראל. אלו האנשים ששאבנו מהם ידע והשראה

 

לפני שהתחלנו לכתוב בעברית על רכבים חשמליים, קראנו עליהם באנגלית וצפינו בסרטונים שהעלו אנשים מרחבי העולם המערבי (בריטניה וארצות הברית, תכל׳ס). אנשים מן השורה, כמונו וכמוכם, לא מהנדסי מכוניות ולא יבואני רכב, אנשים שהבינו שמשהו חייב להשתנות בתעשייה הזו, והחליטו לעשות משהו בקשר לזה. ה׳משהו׳ הזה היה בדרך כלל הפצת ידע באמצעות פלטפורמות חברתיות. וזה הצליח להם. יש להם היום מאות אלפי מנויים ומיליוני צופים והם שותפים אמיתיים בהובלת המהפכה החשמלית הזו.

 

אז הנה הם, שלושה אנשים שהשפיעו על הבחירה שלנו לרכוש רכב חשמלי והפכו להיות חלק מהפלייליסט שלנו.

 

Robert Llewellyn – רוברט לוולין / Fully Charged

 

ערוץ היו-טיוב Fully Charged מוקדש לתחבורה חשמלית ואנרגיה מתחדשת (יש גם אתר, אבל הוא דל במידע ולמעשה רק משמש כפלטפורמה לסרטונים).

הערוץ נוסד על ידי השחקן והקומיקאי הוולשי רוברט לוולין, שלפני שהיה לוביסט של מכוניות חשמליות היה שחקן וקומיקאי (הוא עדיין שחקן מפורסם בבריטניה). לפני כן הוא שימש כשולייה של סנדלר והכין את עצמו לחיים של מעצב נעליים. עד היום הוא חולם מעת לעת ״לפתח ולהדפיס במדפסת תלת ממד נעל שתתאים מייד ובאופן מושלם לכל רגל.״

Robert Llewellyn - רוברט לוולין

Robert Llewellyn – רוברט לוולין
Image source: http://www.fullychargedshow.co.uk/about

 

תשוקתו של לוולין למכוניות החלה בגיל צעיר. מאוד. כאשר היה בן 11 אחיו הגדול לימד אותו לנהוג. בתחילת דרכו הוא היה לגמרי בעניין של מכוניות בעירה פנימית – ״ראש בנזין״ כפי שהוא כינה את עצמו – אבל בעשור האחרון פלוס/מינוס חצה את הקווים והוא ממנף את הפרסונה הציבורית שלו לטובת קידום רכבים חשמליים ואנרגיות מתחדשות.

 

ב-2014 לוולין נסע עם חבר בניסאן ליף מלונדון לאדינבורו – מרחק של כ-650 ק״מ – נסיעה שנמשכה 12 שעות ודרשה 9 עצירות לטעינת הסוללה. הוא שבר כך את השיא שהציב חברו דיויד פיילו (David Peilow) ששלוש שנים קודם לכן עשה את אותה הדרך ב-19 שעות ב-Tesla Roadster מודל 2008. חייבים להזכיר ש-2014 הייתה רק לפני 4 שנים ולהעריך לרגע את הקפיצה הדרמטית שהתחוללה מאז בתחום.

 

ערוץ היו-טיוב של לוולין – Fully Charged – הוא אחד הוותיקים בתחום ונמצא באוויר מאז 2010. הוא מוקדש לכל מה שיש לו גלגלים ונוסע על חשמל: מכוניות, אופניים, מטוסים, אוטובוסים, רכבות וכו׳ וגם בתשתיות תמיכה בטעינה חשמלית. הוא עוסק גם בשאלות הגדולות יותר של התחום, כולל אנרגיה מתחדשת – רוח, מים, שמש – זיהום אוויר, מדיניות האנרגיה של בריטניה ועוד.

 

פוסטים אחרונים ב-vlog הוקדשו, למשל, לנסיעת מבחן משווה בין ב.מ.וו i3 וה-Mini Countryman Cooper, לחשמלית המרוץ של פולקסווגן ולסוגים שונים של חשמליות מבית רנו. לצדם יש גם ולוגים שעוסקים באופניים חשמליים ובעיירה אוסטרית שבה פועלת מערכת קהילתית לייצור אנרגיה.

 

לאחרונה לוולין הודיע כי הוא וצוותו עובדים על אנציקלופדיית הרכב החשמלי. ספר שיקיף את כל מה שידוע היום בתחום. האנציקלופדיה צפויה לצאת בעוד כשנה. ערוץ היוטיוב שלו ממומן ברובו הגדול באמצעות עוקביו, כך שגם אתם מוזמנים לתמוך בו. אנחנו תומכים בערוץ כבר מספר שנים. נכון להיום יש לו 360,627 מנויים וקרוב ל-45 מיליון צופים.

 

ביוני 2018 לוולין ערך את ה-Fully Charged Live הראשון ב-Silverstone, אנגליה. לכנס הגיעו כ-6,000 איש מכל העולם, הרבה מעבר למה שמארגניו ציפו בחלומותיהם הפרועים ביותר. ללמדכם שהאיש ממש חולל תנועה שלמה בעשר אצבעות.

 

 


 

Nikki Gordon Bloomfield – ניקי גורדון-בלומפילד / Transport Evolved

 

ערוץ יוטיוב, אמריקאי הפעם, מצוין אחר הוא Transport Evolved שמגדיר את עצמו כערוץ מולטי-מדיה שמוקדש לסיקור יומי של החדשות האחרונות בתחום של תחבורה ירוקה, נקיה, בטוחה וחכמה.

 

כמו רוברט לוולין מ-Fully Charged, גם מייסדת האתר הזה – ניקי גורדון-בלומפילד – נמשכת לעולם המוטורי מאז ילדותה המוקדמת. אז, כמובן, לבה היה נתון למכוניות ממונעות דלק. תפיסת העולם שלה השתנתה מן הקצה אל הקצה כאשר מקור הפרנסה של אביה הוכחד כתוצאה מאסון אקולוגי – מי ים הציפו את אזור המרעה של הפרות שאביה גידל, ייבש לחלוטין את מקורות המחייה של הפרות ואילץ את אביה למצוא משלח יד חדש. גורדון-בלומפילד, רק בת 12 אז, מתארת את האירוע כמכונן.

כמה שנים מאוחר יותר, כאשר הייתה בת 20, הבינה ש״הבחירות התחבורתיות שלנו ואיך שאנחנו מתייחסים לסביבה הם חלק מן הסיבות שגרמו לאותה הצפה להתרחש. ידעתי שזה הזמן לעבור לתחבורה מסוג אחר ולא עבר הרבה זמן עד שהבנתי שלמכוניות חשמליות יהיה פחות אימפקט על הסביבה מאשר מכוניות בנזין״.

Nikki Gordon Bloomfield - ניקי גורדון-בלומפילד

Nikki Gordon Bloomfield – ניקי גורדון-בלומפילד
Nikki Bloomfield [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

 

בשנת 2006 קנתה את כלי התחבורה החשמלי הראשון שלה – סקוטר חשמלי 250 וולט אך כעבור זמן קצר החליפה לרכב החשמלי הראשון שלה: City El bubble car. רכב עירוני זעיר עם טווח מוגבל. למרות ההתפעלות הרבה שלה מהרכב – ״יכולתי לנסוע בכל רחבי העיר בפחות ממחירה של כוס קפה״ – עד מהרה חשה מוגבלת על ידי הטווח של האוטו, ועברה לניסאן ליף. בת זוגה נוסעת על שברולט וולט כך ש״99% מנסיעות המשפחה הן על חשמל בלבד״. מודים שאנחנו לא יודעים מה קורה ב-1% הנותר.

 

גורדון-בלומפילד, נגנית אבוב ומורה למוסיקה במקור, החליטה להפוך את התחביב למקצוע והייתה לאחת העיתונאיות הראשונות בתחום הרכב החשמלי.

 

לערוץ היו-טיוב שלה מנויים מעל 65,000 איש וצופים בו מעל 13 מיליון. תמצאו בו כל מה שתרצו לדעת על רכבים חשמליים – כולל סקירה של דגמים, עצות ומידע על תחזוקה, דיווח על טכנולוגיות עתידיות, דגמי יוקרה ועוד ועוד ועוד.

 

יצא לנו לפגוש את ניקי בכנס של רוברט לוולין (Fully Charged Live) והיא מלאת אנרגיות ומקצועית לעילא וגם סופר-נחמדה.

 

 


 

Zach Shahan – זאק שהאן / EV Obsession

 

זאק שהאן הוא בחור צעיר אבל כבר אימפריה בתחום הבלוגאות הנקייה והירוקה. הוא העורך של לא פחות מחמישה אתרים שעוסקים בנושאים מגוונים של טכנולוגיה ירוקה ואנרגיות מתחדשות, אחד מהם – EV Obsession – מוקדש, ובכן, לתחום של רכבים חשמליים.

 

בניגוד ללוולין וגורדון-בלומפילד שהתגלגלו לתחום, שהאן מגיע מהתחום, עם תואר ראשון בלימוד סביבה ותואר שני בתכנון עירוני, כולל תזה שכתב על אופניים ותשתיות. הוא מוכר בחוגים הרלוונטיים כמומחה לרכבים חשמליים , ואפילו נכנס לרשימת 20 האנשים המשפיעים ביותר בתחום, יחד עם אילון מאסק, ברק אובמה, ראש עיריית ניו יורק, שי אגסי מייסד בטר פלייס ואחרים.

אמנם במקום ה-20, אבל הי.. מורידים את הכובע.

 

בדומה לפלטפורמות הקודמות, גם כאן תוכלו למצוא הכל על רכבים חשמליים (וגם היברידיים) – סקירות, המלצות, יומני נסיעות וגם (מה שפחות תוכלו למצוא אצל השניים הקודמים) סקירה של מחקרים מדעיים בתחום, כולל דיווחים על מצב השוק ורשימות רבות בסגנון ״10 המכוניות החשמליות הטובות ביותר״ וכיו״ב.

 


 

נשמח אם תשתפו אותנו במקורות שלכם. היכן אתם לומדים ומתעדכנים על תחום הרכבים החשמליים (חוץ מהבלוג שלנו כמובן).

 

 

 

‏2 תגובות

  1. עמוס בירן ב- 09/06/2019 בשעה 9:16 am

    בלוג באנגלית שעוסק באנרגיה חשמלית מתחדשת כולל רכבים חשמליים מלווה בסקירה שבועית בווידאו על נושאים שהוא חושב אותם לחשובים מכסה המון מאמרים בתחומים הרלוונטים

השאר תגובה